रोचक

राती सुतेर मोबाइल चलाउनुहुन्छ?चाडै नै पछुताउने हुनेछ

काठमाडौ । पुरुषहरुले राती सु’तेर किन मोबाइल चलाउन हुँदैन भन्ने एक महत्वपूर्ण खुलासा भएको छ । एक अध्ययन अनुसार पुरुषहरुले चलाउने स्मार्ट मोबाइल फोन ट्याबलेट जस्ता बिद्युतीय उपकरणले छोड्ने प्रकाश पुरुषको वी’र्य उत्पादन प्रकृयासँग जोडिएको हुन्छ ।

बैज्ञानिकहरुको अध्ययनले रातमा फोन र ट्याबलेट प्रयोग गर्ने पुरुषहरूमा शुक्रा’णु एकाग्रता कम भएको पाइयो भने राती ती उपकरणहरूको प्रयोग गर्ने पुरुषहरूले उत्पादन गर्ने शुक्राणुको पौडने क्षमता पनि कम भेटियो । बेलायतको डेली मेलमा प्रकाशित एक रिपोर्ट अनुसार उनीहरुले ११६ जना मानिसहरुको नमूना संकलन गरेर अध्ययन गरेका थिए ।

पुरुषहरूले रातमा उनीहरूको हात स्मार्टफोनमा पुग्नु अघि दुई पटक सोच्नु पर्ने वैज्ञानिकहरूले चेतावनी दिएका छन् । तिनीहरूले बेलुका प्रकाश उत्सर्जक उपकरणहरूमा बढी जोखिम पाएको बताएका छन् र सु’त्नु अघि चलाइने यस्ता डिभाइसको सम्बन्ध शुक्राणु गुणस्तरसँग जोडिएको पाइएको बताएका छन् । शुक्राणु एकाग्रता र उनीहरूको पौडनु सक्ने क्षमता ती पुरुषहरूमा कम थियो जसले राती फोन र ट्याबलेटहरू प्रयोग गर्थे।

इजरायलको तेल अवीवस्थित असुटा मेडिकल सेन्टरको निन्द्रा र थकान अध्ययन गर्ने निकायका टोली नेता डा. अमित ग्रीनले भने, बेलुका र अघि स्मार्टफोन र ट्याब्लेटको प्रयोग शुक्राणुको गुणस्तरमा गिरावटसँग सम्बन्धित छ। यसबाहेक, रातमा स्मार्टफोनको प्रयोग, सु’त्नु अघि ट्याब्लेटको प्रयोग र बेलुका टेलिभिजनको प्रयोग सबै शुक्राणु एकाग्रताको गिरावटसँग सम्बन्धित थिए।

यस विशेष किसिमको शुक्राणुको गुणस्तर र ए’क्स’पोजर समय बिचको अध्ययन यो नै पहिलो भएको बताइएको छ । यो अध्ययन २१ देखि ५९ बर्ष उमेर समुहमा भएको थियो ।

उनीहरुको अध्ययनमा वैज्ञानिकहरूले बेलुका प्रकाश उत्सर्जक उपकरणहरूमा बढी जोखिम पाए । साथै सर्भेमा सहभागीहरूले उनीहरूको सु’त्ने बानी समेत बिथोलिएको बताएका थिए । यो अध्ययनको रिपोर्ट निन्द्रा नामक जर्नलमा प्रकाशित भएको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close